Jakimi sposobami można wykryć nowotwór?

Aleksandra Witkowska 15-07-2021

Nowotwór w dzisiejszych czasach staje się coraz częściej diagnozowaną chorobą. Wiele osób, by temu zapobiec podejmuje się różnych działań prewencyjnych takich jak chociażby zdrowy tryb życia czy dbanie o właściwą i zbilansowaną dietę. Niestety zdarza się tak, że jest to nadal zbyt mało, by w pełni cieszyć się pełnym zdrowiem. Do czynności tych należy wdrożyć wykonywanie systematycznie badań, które są w stanie wcześnie wykryć chorobę i wdrożyć odpowiednie leczenie. O jakich badaniach więc mowa?

Podstawowe badania wykonywane w ramach opieki zdrowotnej

W gronie najbardziej podstawowych badań diagnostycznych znajduje się morfologia krwi. Na podstawie tego badania można ocenić elementy morfotyczne krwi, które wskazują na ogólny stan zdrowia. Wykonując to badanie można także rozpoznać stan zapalny, infekcję, niedokrwistość czy inne procesy chorobowe, wskazujące na występowanie choroby nowotworowej. Na bazie krwi można także oznaczyć poziom markerów nowotworowych takich jak np. antygen PSA, wykorzystujący w profilaktyce chorób prostaty oraz antygen CA 125, diagnozujący nowotwór jajnika.

Kolejnym badaniem wykonywanym w ramach opieki zdrowotnej jest USG. To badanie, pozwalające ocenić struktury organów wewnętrznych, które znajdują się w zasięgu fal wytwarzających przez głowicę. Badanie to wykonuje się na obszarach takich jak jama brzuszna, tarczyca, piersi czy narządy moczowo-płciowe. Ultrasonografia pozwala na wykrycie występujących nieprawidłowości w budowie narządów oraz wyjaśnienia przyczyn wielu dolegliwości. To pierwsze badanie jakie podejmuje się w diagnostyce nowotworów narządów moczowo-płciowych, jamy brzusznej oraz miednicy.

RTG klatki piersiowej to badanie, które wykonuje się najczęściej podczas wykonywania okresowych badań do oceny zdolności zawodowej. To badanie obrazowe, które ukazują sytuację płuc, dróg oddechowych, serca, naczyń, kości klatki piersiowej oraz części kręgosłupa. RTG należy wykonywać co dwa lata, a osoby, które pracują w warunkach szkodliwych bądź palą papierosy powinny poddawać się mu co roku. RTG klatki piersiowej jest badaniem podstawowym w momencie wykrywania pierwotnych, a także wtórnych nowotworów płuc, śródpiersia oraz chłoniaków.

Jakimi sposobami można wykryć nowotwór?

Badania wykrywające choroby kobiece

Do podstawowych badań profilaktycznych, które powinna wykonywać każda kobieta należy cytologia. To badanie pozwalające wykryć stany przedrakowe, zapobiegające rozwojowi raka szyjki macicy. Badanie to wykrywa także infekcje dróg rodnych oraz niepokojących komórek, które mogą przerodzić się w komórki nowotworowe. Cytologia powinna być wykonywana raz do roku, a w przypadku występowania jakichkolwiek nieprawidłowości znacznie częściej. By wykryć chorobę nowotworową we wczesnym stadium należy to badanie wykonywać systematycznie.

Kolejnym badaniem dla kobiet jest mammografia. Jest to badanie przesiewowe, wykrywające wczesne zmiany nowotworowe. Służy takie diagnozowaniu chorób piersi. Kobiety po 40. roku życia powinny wykonywać je raz na dwa lata, a po 50. roku raz na rok.

Artykuł powstał przy współpracy z onkolmed.pl – Onkolog Warszawa.