Muzea w Krakowie jako idealna lekcja historii

Maja Czaja 23-09-2021

Będąc w Krakowie nie sposób pominąć zwiedzanie obiektów muzealnych, których w mieście jest bardzo dużo. Najbardziej znane to oczywiście Muzeum Narodowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Wawel. Niewiele osób wie jednak o tym, że przy niewielkich brukowanych uliczkach znajdują się nieco mniej znane muzea. Mają one niezaprzeczalnie magiczny klimat, dlatego powinno się je odwiedzić, przynajmniej raz w życiu.

Muzea w Krakowie jako idealna lekcja historii

Mniej popularne muzea krakowskie

Listę mniejszych muzeów otwiera Muzeum Ogrodu Botanicznego, zlokalizowane przy ulicy Kopernika 27, powstało ono w 1783 roku. Na terenie obiektu cały czas można podziwiać rośliny, które znajdują się tam od samego początku istnienia Muzeum. Na uwagę zasługuje między innymi Dąb Jagielloński, zachwyca swoją wielkością od 230 lat i jest uznany za największą akację w Polsce. Szklarnie obfitują w całe mnóstwo odmian roślin mięsożernych, egzotycznych oraz storczyków. W sumie ich ilość przekracza 5 tysięcy, podzielone są na kolekcje, które każdy zwiedzający może zobaczyć. Ogromne walory estetyczne ma Arboretum – w parku oczom ludzi ukazują się kompozycje znane z Biblii. Przy ul. Wita Stwosza w Krakowie znajduje się kolejny, nie każdemu znany punkt muzealny – Muzeum Armii Krajowej, które funkcjonuje od 2000 roku. Głównym założeniem było ukazanie w ten sposób obrazu Polskiego Państwa Podziemnego działającego podczas przebiegu II Wojny Światowej. Zwiedzający mogą zastanawiać się, dlaczego zdecydowano się na to tak późno, otóż wiązało się to z długotrwałym kompletowaniem ekspozycji. Trwało aż 10 lat, lecz efekt końcowy zdecydowanie to wynagradza. Za gromadzenie wszelkich eksponatów odpowiedzialny był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Całość podzielono na wystawy, a kryterium były struktury i obszary, na których Armia Krajowa wykazywała aktywność.

Lekcja historii w muzeach krakowskich

O znaczeniu muzeów krakowskich nie trzeba nikogo przekonywać, eksponaty i wystawy się w nich znajdujące przypominają burzliwe losy miasta. Wiele aspektów przywołuje się w artykule na stronie https://krakowculture.pl/dziedziny/muzea/ , warto się z nimi zapoznać, aby przekonać się, ile dobrego mogą dać wizyty w tych obiektach. Decydując się na wycieczkę po muzeach, na liście nie może zabraknąć Fabryki Schindlera, którego postawa doczekała się nawet ekranizacji filmowej. Fabryka przedsiębiorcy stała się pewnego rodzaju wybawieniem dla Żydów, którym groziła eksterminacja. W dawnej Fabryce obecnie mieszczą się i funkcjonują dwa oddziały: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Muzeum Sztuki Współczesnej. Zbiory znajdujące się w obu obiektach przypominają o życiu codziennym mieszkańców Krakowa w czasie kiedy funkcjonowało Generalne Gubernatorstwo. Ciekawym miejscem do zwiedzenie jest również Muzeum Lotnictwa Polskiego, w którym znajdują się śmigłowce, motoszybowce, samoloty i inne latające maszyny. Telewizja CNN w sposób szczególny doceniła polskie Muzeum, ponieważ wyróżniła je jako jedno z najlepszych na arenie międzynarodowej. Ekspozycja placówki zajmuje wysokie 8. miejsce w rankingu.