Edukacja domowa — kiedy warto się na nią zdecydować?

Renata Bajor 18-06-2021

Nie bez powodu w ostatnich latach edukacja domowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem rodziców. Dzieje się tak, ponieważ okazuje się ona idealnym rozwiązaniem nie tylko w przypadku dzieci, którym trudno odnaleźć się w szkole, ale również dla uczniów, którzy wyróżniają się niezwykłą ciekawością świata i chcieliby poznać odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania. Warto przy tym wspomnieć, że rodzice decydujący się na edukację domową nie muszą mieć wykształcenia pedagogicznego i na każdym etapie nauczania mogą liczyć na wsparcie szkoły oraz organizacji, które pomagają w odpowiednim zorganizowaniu takiej nauki. Jedną z nich jest Centrum Nauczania Domowego zapewniające rodzicom łatwy dostęp do funkcjonalnych platform edukacyjnych, a także umożliwiające kontakt z wykwalifikowanymi pedagogami i nauczycielami.

Na czym polega edukacja domowa?

To prawda, że edukacja domowa nie jest zbyt popularna w Polsce i z tego też powodu wciąż krąży wokół niej wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest stwierdzenie, że dziecko, które nie uczęszcza do szkoły, nie ma szansy na prawidłowy rozwój umiejętności życia w społeczeństwie i w przyszłości nie radzi sobie w kontaktach z nieprzychylnymi mu osobami. Warto jednak pamiętać o tym, że edukacja domowa nie polega na izolacji dziecka i na uniemożliwieniu mu kontaktów z rówieśnikami. Wręcz przeciwnie — rodzice bardzo często zapisują swoje pociechy na zajęcia grupowe, dzięki czemu dzieci wspólnie wykonują wszelkiego rodzaju projekty i nawiązują nowe przyjaźnie.

Edukacja domowa — kiedy warto się na nią zdecydować?

Niewątpliwą zaletą edukacji domowej okazuje się fakt, że pozwala ona na dostosowanie tempa nauki do potrzeb i możliwości dziecka, nie ograniczając przy tym jego kreatywności oraz ciekawości świata. Podczas lekcji w szkole w grupach liczących zwykle 20-30 osób, młodzi ludzie, którzy są nieśmiali lub niepewni swoich umiejętności, często boją się zabrać głos i tym samym tracą możliwość wyjaśnienia wątpliwości czy poszerzenia swojej wiedzy. To sprawia, że niekiedy tracą motywację do dalszej nauki. Z tego też powodu w Centrum Nauczania Domowego zapewniamy dzieciom możliwość kontaktu z doświadczonymi nauczycielami, którzy chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jak wygląda edukacja domowa w praktyce?

Dla wielu rodziców edukacja domowa okazuje się dużym wyzwaniem przede wszystkim z powodu pracy. Kiedy decydujemy się na taki sposób nauczania w przypadku dziecka w klasie 0-3, musimy poświęcić mu więcej czasu i dopilnować, aby przerobiło dany materiał. Dlatego też edukację domową częściej wybierają rodzice, którzy pracują na popołudniowe zmiany lub rodziny, w których jedna osoba zajmuje się domem i opieką nad dziećmi. Mimo to rozwój ciekawych platform edukacyjnych sprawia, że nauka okazuje się przyjemnością i nie wymaga tak częstej pomocy rodziców. W prowadzonym przez nas Centrum Nauczania Domowego udostępniamy rodzicom oraz dzieciom darmowe materiały i platformy edukacyjne, które w przystępny sposób edukują, a także pozwalają na śledzenie wszystkich postępów młodego człowieka.