Dlaczego w przypadku palucha sztywnego należy zgłosić się na wizytę do ortopedy?

Maja Romanowska 06-07-2021

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób korzysta z usług ortopedy. Lekarz ten specjalizuje się w chorobach układu ruchu. Do ortopedy zgłaszają się zarówno te osoby, które doświadczyły różnego rodzaju kontuzji i urazów, jak i ci pacjenci, którzy borykają się z wrodzonymi lub nabytymi dysfunkcjami narządu ruchu. Jednym ze schorzeń, które wymaga szybkiej wizyty u tego specjalisty jest paluch sztywny (hallux rigidus).  Czym charakteryzuje się ta dolegliwość? Dlaczego wizyta u ortopedy w przypadku palucha sztywnego jest tak ważna i dlaczego warto wybrać się na nią jak najszybciej?

Paluch sztywny – co warto wiedzieć na temat tego schorzenia ortopedycznego?

Paluch sztywny to schorzenie ortopedyczne, które dotyczy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego. Na skutek zmian zwyrodnieniowych bierne zgięcie grzbietowe palucha jest ograniczone. Ponadto przy tego typu zmianie w trakcie chodzenia odczuwamy uciążliwy ból w dużym palcu. Do objawów, które możemy zaobserwować zaliczamy również zaczerwienienie stawu śródstopno-paliczkowego, a w niektórych sytuacjach także towarzyszący temu obrzęk. Chorobowo zmieniony obszar może być również nieco cieplejszy niż pozostała cześć stopy. Jednak w przeciwieństwie do powszechnie znanego haluksa, czyli palucha koślawego przy paluchu sztywnym nie jesteśmy w stanie zaobserwować odchylenia palucha. Warto podkreślić, że istnieją różne przyczyny, które mogą doprowadzić do tego schorzenia. Zaliczmy do nich miedzy innymi: noszenie obuwia, które przyczynia się do nienaturalnego ustawienia stawu palucha, reumatoidalne zapalenie stawów, predyspozycje genetyczne, występowanie płaskostopia czy też brak podjęcia odpowiedniego leczenia po przebytych kontuzjach, urazach lub stłuczeniach w obrębie palucha.

Dlaczego w przypadku palucha sztywnego należy zgłosić się na wizytę do ortopedy?

Dlaczego w przypadku problemów z paluchem sztywnym wskazana jest szybka wizyta u ortopedy?

Należy podkreślić, że w przypadku problemów z paluchem sztywnym najlepszym rozwiązaniem jest szybka wizyta u ortopedy. Pamiętajmy również o tym, że aby jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości bólowych, które występują przy tego typu schorzeniu warto zdecydować się na wizytę u prywatnego specjalisty. Należy, bowiem zaznaczyć, że umawiając się do prywatnego ortopedy nie musimy posiadać skierowania, a więc wizytę będziemy mogli ustalić w dogodnym dla siebie terminie. W tym przypadku czas ma znaczenie, ponieważ choroba ta ma charakter postępujący. Trzeba, więc podkreślić, że długi termin oczekiwania na wizytę w ramach NFZ to dodatkowy okres, w którym to utrwalamy nieprawidłowy wzorzec chodu, a takie działanie ma niekorzystny wpływ na nasz organizm, ponieważ prowadzi do przeciążeń kręgosłupa, mięśni i stawów. Podczas wizyty ortopeda podejmie decyzję, co do metod leczenia. Przy paluchu sztywnym leczenie uzależnione jest od stopnia zawansowania zmian. W początkowej fazie stosuje się metody leczenia zachowawczego (np. nieinwazyjne zabiegi fizjoterapeutyczne), natomiast w przypadku nasilonych objawów konieczne jest leczenie operacyjne.

Partnerem artykułu jest ortopedakrakow.com – ortopeda Kraków.