Jak działa i jaką rolę pełni defibrylator AED?

Maja Ciesielska 08-08-2019

Defibrylator AED to niewielkie, przenośne urządzenie, którego głównym zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia. Defibrylator pozwala na przywrócenie prawidłowego rytmu serca w sytuacji, w której doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Jego prawidłowe użycie pozwala podnieść aż o 70% szanse na ocalenie ludzkiego życia. Jak działa defibrylator i dlaczego pełni tak istotną rolę?

Defibrylator AED – urządzenie, które ratuje życie

Defibrylator AED to niewielkie, przenośne urządzenie, które znaleźć można obecnie w wielu miejscach. Jest umieszczany w instytucjach publicznych, szkołach, prywatnych firmach oraz wielu innych miejscach często uczęszczanych przez ludzi. Urządzenie analizuje rytm serca poszkodowanego i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy konieczne jest przeprowadzenie defibrylacji. Jego pełna automatyzacja pozwala na użycie defibrylatora przez każdą osobę, gdyż do obsługi urządzenia nie jest konieczna ani wiedza medyczna, ani odpowiednie przeszkolenie.

Zadaniem defibrylatora AED jest ratowanie ludzkiego życia. W przypadku nagłego zatrzymania krążenia każda upływająca sekunda jest bowiem na wagę złota i przesądza o tym, czy daną osobę uda się ocalić od śmierci. Defibrylator AED pozwala właściwie wykorzystać czas przed przybyciem na miejsce zdarzenia służb ratowniczych oraz przywrócić prawidłowy rytm serca u osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia. Dostępne publicznie defibrylatory są więc bardzo ważnym elementem, który przybliża nas do zmniejszenia śmiertelności osób, u których doszło do zatrzymania pracy serca.

Jak działa i jaką rolę pełni defibrylator AED?

Zasada działania defibrylatora AED

Defibrylator AED jest w pełni zautomatyzowanym urządzeniem, które przeprowadza użytkownika krok po kroku przez cały proces resuscytacji. Wyposażony jest w ekran, na którym pojawiają się komunikaty obrazkowe dokładnie objaśniające poszczególne czynności, które należy wykonać przed przystąpieniem do właściwej akcji ratowniczej. Urządzenie generuje także komunikaty głosowe instruujące użytkownika o podejmowaniu poszczególnych kroków.

Do unormowania pracy serca defibrylator AED wykorzystuje specjalne elektrody, które muszą być właściwie rozmieszczone na odkrytej klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Elektrody wykorzystywane są w pierwszej kolejności do zbadania parametrów życiowych osoby, której udzielamy pierwszej pomocy. Urządzenie samodzielnie podejmuje decyzję o tym, czy w danej sytuacji przeprowadzenie defibrylacji jest zasadne, co zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania oraz pozwala uniknąć sytuacji nieprawidłowego użycia defibrylatora.

Po dokonaniu analizy pracy serca osoby poszkodowanej urządzenie krok po kroku przeprowadza osobę udzielającą pierwszej pomocy przez cały proces defibrylacji. Zadaniem ratownika jest więc jedynie stosowanie się do poleceń głosowych oraz komunikatów obrazkowych wyświetlanych na ekranie. Generowany przez defibrylator aed impuls elektryczny o odpowiednio dobranych parametrach pozwala przywrócić prawidłowy rytm serca osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia jeszcze zanim na miejscu pojawią się wyspecjalizowane służby ratownicze. Więcej informacji o zasadzie działania oraz znaczeniu defibrylatorów AED znaleźć można na stronie: https://projektaed.pl/defibrylatory-aed/.