Profilaktyka raka piersi – na czym polega i dlaczego jest taka ważna?

Maja Ciesielska 23-01-2019

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Wykryty w porę jest jednak w pełni wyleczalny. Aby było możliwe jego zdiagnozowanie, konieczne jest regularne poddawanie się badaniom, do których należą USG piersi i mammografia. Profilaktyka raka piersi polega także na samodzielnym badaniu piersi oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia.

Świadoma profilaktyka raka piersi – najważniejsze elementy

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworem złośliwym. Na tę groźną chorobę szczególnie narażone są kobiety, w których bliskiej rodzinie miały miejsce przypadki zachorowania. Wczesne wykrycie raka pozwala jednak na jego pełne wyleczenie. Temu właśnie służą działania profilaktyczne, o które każda kobieta powinna zadbać we własnym zakresie.

Należą do nich:

  • - samodzielne, regularne badanie piersi w domu,
  • - wykonywanie badań kontrolnych (możemy je zrobić zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie),
  • - prowadzenie zdrowego stylu życia.

 

Profilaktyka raka piersi w domu – samodzielne badanie piersi i zdrowy styl życia

Aby skutecznie chronić się przed rakiem piersi i znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania należy zadbać o zdrowy tryb życia i unikać używek. Zostało bowiem udowodnione naukowo, że na raka piersi częściej zapadają kobiety, które regularnie palą papierosy, sięgają po alkohol oraz prowadzą mało aktywny tryb życia. Warto dbać także o zdrową dietę, bogatą w warzywa i owoce oraz ubogą w żywność wysoko przetworzoną.

Profilaktyka raka piersi – na czym polega i dlaczego jest taka ważna?

Profilaktyka raka piersi obejmuje także regularne badanie piersi w domu, które każda dorosła kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu, najlepiej między 3. a 12. dniem cyklu, kiedy piersi są niebolesne i miękkie. Prawidłową metodę badania piersi wskaże nam podczas wizyty lekarz ginekolog, z którym konsultacje oferuje szpital Dworska. Regularne badanie piersi pozwala wykryć wszelkie zmiany w ich budowie w bardzo wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szanse na bezinwazyjne wyleczenie raka.

Profilaktyka raka piersi – regularne badania lekarskie

Nie mniej istotnym elementem profilaktyki raka piersi jest regularne wykonywanie badań kontrolnych. Niestety, wiele Polek świadomie ich unika nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę mogą sobie w ten sposób wyrządzić. Wiele nowotworów piersi w naszym kraju jest bowiem wykrywanych już w bardzo zaawansowanym stadium, a jedynym sposobem na ich wyleczenie jest mastektomia.

Dlatego należy regularnie odwiedzać lekarza w celu wykonania badań profilaktycznych, do których należą USG piersi i mammografia. Badania te warto robić raz do roku, jeśli wszystko jest w porządku lub od razu, kiedy tylko zauważymy niepokojące symptomy, np. guzki w piersiach. Wykonanie badań jest możliwe w każdej chwili w prywatnej placówce. Bezpłatne badania profilaktyczne na NFZ przysługują bowiem tylko raz na określony czas, co w większości przypadków okazuje się niewystarczające dla prawidłowego dbania o swoje zdrowie.

Czytaj poprzedni

Miłość do garnków

Czytaj kolejny

Styl Skandynawski