Styl Skandynawski

Maja Ciesielska 27-01-2020

To styl coraz częściej spotykany w aranżach mieszkań oraz domów. Charakteryzuje się jasnymi pomieszczeniami, dobrze oświetlonymi, nieskomplikowanymi i naturalnymi dekoracjami. Styl ten musi współtworzyć harmonię z funkcjonalnością danego miejsca. Mieszkania w tym stylu cechują się jasnymi kolorami ścian, podłóg oraz mebli. Są one bardzo proste i funkcjonalne. Wielka piątka rzeczowników charakteryzuje styl skandynawski – praktyczność, funkcjonalność, wygoda, skromność oraz prostota.

Opis stylu

Styl skandynawski to przede wszystkim światło. Wnętrza urządzone w tym stylu cechuje to, że wszystkie są bardzo jasne. Aby uzyskać taką przestrzeń należy wybrać jasne kolory ścian, podłogi, meble oraz oświetlenie. Głównym źródłem oświetlenia jest naturalne światło. W takich wnętrzach nie znajdzie się w oknach zasłon, firan itp. Głównie wykorzystywane są rolety, bo dzięki nim do pomieszczenia dociera dużo światła. Kolor biały to podstawa tego stylu, świetnie odbija światło, cechuje go naturalność i świeżość. Kolor ten doskonale wygląda w zestawieniu z drewnem czy kamieniem. W nurcie tym znajdują się także takie kolory jak odcienie beżu, jasnych szarości oraz błękitu.

Styl Skandynawski

Urządzanie skandynawskiego wnętrza

Osoby, które decydują się wybrać ten styl w swoim mieszkaniu stawiają na prostotę oraz funkcjonalność. Wyposażenie jest bardzo proste, bez zbędnych udziwnień. Mają one przede wszystkim być wygodne. Tutaj bogate zdobienia i dodatki nie mają miejsca bytu. Styl ten jak nazwa wskazuje pochodzi z Skandynawii. Urządzając wnętrza w tych rejonach należy podporządkować się zasadzie „Im mniej, tym lepiej”. Wszystkie rzeczy muszą być przemyślane i muszą odpowiadać konkretnej funkcji. Zbędnych gadżetów w mieszkaniach tego stylu nie ma co się doszukiwać, bo na pewno ich tam nie będzie. Dodatki muszą być jak najbardziej proste oraz odpowiednio dostosowane do całego aranżu. Często wykorzystywane są szkła butelkowe, prosta ceramika czy naturalne kamienie. Dzięki nim można uwydatnić charakter danego wnętrza.