Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w medycynie?

Ilona Gozdek 26-03-2021

W nowoczesnej medycynie coraz częściej korzysta się z rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego. W dzisiejszych czasach możemy zaobserwować szybki rozwój nowoczesnych technologii. Systemy działające w oparciu o uczenie maszynowe potrafią być w niektórych dziedzinach skuteczniejsze niż człowiek. Nie oznacza to jednak, że do rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji w medycynie należy podchodzić w sposób bezkrytyczny. Czasami może zdarzyć się, bowiem tak, że diagnozy czy prognozy powstałe na skutek zastosowania AI mogą być obarczone pewnymi błędami, dlatego też nadal tak istotny jest tu czynnik ludzki.

Sztuczna inteligencja w medycynie

Warto zaznaczyć, że sztuczna inteligencja w medycynie może okazać się naprawdę przydatna i potrzebna, ale należy pamiętać o tym, że zastosowanie AI i uczenia maszynowego w tym obszarze powinno być traktowane, jako wsparcie dla lekarzy a nie, jako rozwiązanie, które jest w stanie kompleksowo leczyć pacjentów. Należy podkreślić, że sztuczna inteligencja w medycynie jest naprawdę pomocna, dzięki niej lekarze są w stanie wykryć niektóre choroby już nawet we wczesnym stadium ich rozwoju. Systemy posiadające zdolność uczenia się wykorzystywane są w wielu obszarach. Korzystanie z nich umożliwia miedzy innymi stawianie szybkich diagnoz czy monitorowanie procesu leczenia osób chorych. Przydatne są także przy automatycznym raportowaniu czy analizie wyników badań. Aby jednak uniknąć tworzeniu błędnych prognoz lekarze zawsze powinni ostateczne decyzje podejmować na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia. Rozwaga i odpowiedzialność są w tym przypadku kluczowe. Należy również zaznaczyć, że dane wykorzystywane przez systemy uczące się musza być legalne i reprezentatywne.

Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w medycynie?

W jaki jeszcze sposób sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana w medycynie?

Sztuczna inteligencja w medycynie bardzo dobrze sprawdza się w szczególności do automatyzacji powtarzalnych działań, dzięki temu personel medyczny może zaoszczędzić sporo czasu. Sztuczna inteligencja oparta o uczenie maszynowe to narzędzie, które może okazać się niezwykle pomocne w sytuacji, w której w ochronie zdrowia pojawiają się niedobory kadrowe. AI jest szczególnie potrzebna w tych obszarach, w których lekarze nie posiadają dostępu do rożnych danych. Można stwierdzać, że najlepszym rozwiązaniem dla wielu pacjentów byłaby sytuacja, w której trafiliby oni do takich lekarzy, którzy posiadają ogromną wiedze i wieloletnie doświadczenie i jednocześnie opierają się na narzędziach wykorzystujących AI. Ponadto należy dodać, że obecnie sztuczna inteligencja stosowana jest między innymi w radiologii, histopatologii, onkologii, kardiologii czy psychiatrii. Można wykorzystać ją także do opracowywania nowych leków czy też do wyboru terapii. Sztuczna inteligencja w medycynie może pomoc lekarzom we wszystkich tych sytuacjach, w których samodzielne rozwiązywanie problemów było by pracochłonne i nieefektywne. Podkreślmy jednak, że z nowoczesnych rozwiązań należy korzystać wyłącznie z rozwaga i rozsądkiem.