Badania profilaktyczne wykrywające raka – jakie powinniśmy regularnie wykonywać?

Maja Ciesielska 18-01-2019

Nowotwory mogą przez lata rozwijać się bez dawania praktycznie żadnych objawów. Pojawiają się one często dopiero wówczas, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby oraz dają znacznie większe szanse na jej skuteczne wyleczenie. Jakie badania powinni regularnie wykonywać mężczyźni, a jakie kobiety?

Profilaktyka antynowotworowa w domu

Aby lepiej dbać o swoje zdrowie powinniśmy bacznie obserwować swoje ciało. Należy badać je dłońmi oraz uważnie oglądać, aby w porę dostrzec zachodzące w nim negatywne zmiany. Nowotwory są bowiem najbardziej podstępnymi chorobami, które przez wiele lat mogą rozwijać się w utajeniu. Możemy je jednak skutecznie przezwyciężyć za pomocą właściwej profilaktyki.

O profilaktykę szczególnie powinny zatroszczyć się osoby, w których najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania na raka. Takie osoby powinny pozostawać pod stałą opieką poradni genetycznej. Najważniejszym jednak sposobem na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i ich skuteczne wyleczenie są regularne badania profilaktyczne.

Badania profilaktyczne wykrywające raka – jakie powinniśmy regularnie wykonywać?

Badania profilaktyczne dla kobiet w wieku 18-60+

Kobiety po 18. roku życia powinny nauczyć się samodzielnie badać piersi i robić to raz w miesiącu, najlepiej tuż po miesiączce. Raz do roku warto także wybrać się na wizytę do ginekologa oraz wykonać cytologię. Po ukończeniu 30. roku życia należy raz w roku zrobić cytologię, badanie ginekologiczne, USG piersi oraz mammografię (szczególnie panie, w których najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi).

Po 40. roku życia kobiety powinny profilaktycznie raz na rok lub dwa robić USG piersi i mammografię oraz co miesiąc badać swoje piersi. Raz w roku warto także wykonać cytologię i USG narządów rodnych (ważne szczególnie dla kobiet dziedzicznie obciążonych rakiem szyjki macicy). Poleca się także raz w roku wykonać RTG klatki piersiowej.

Po ukończeniu 50 lat warto raz w roku wykonać kontrolną mammografię i USG piersi, badanie ginekologiczne, cytologię i kolonoskopię. Z kolei po przekroczeniu 60. roku życia zaleca się co miesiąc badać piersi, raz w roku wybrać się na wizytę do ginekologa oraz wykonać mammografię i USG piersi.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn w wieku 18-60+

Mężczyźni są szczególnie narażeni na zachorowanie na raka jąder i prostaty. Panowie powinni więc regularnie badać jądra, a w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian w ich budowie, od razu zgłosić się do lekarza. Wszyscy mężczyźni po ukończeniu 18. roku życia powinni kontrolować jądra co pół roku. Po 30-stce oprócz badania jąder, panowie powinni raz w roku zrobić także badanie RTG klatki piersiowej oraz zbadać prostatę.

Po 40. roku życia zaleca się natomiast, aby co dwa lata wykonywać badanie prostaty per rectum, a w razie wykrycia nieprawidłowości, odwiedzić urologa i wykonać USG prostaty oraz oznaczyć poziom PSA. Po ukończeniu 50. roku życia należy natomiast co pół roku wykonywać badanie prostaty, raz do roku wybrać się na wizytę do urologa oraz badać markety PSA.