Zdolność kredytowa hipoteczna – czym jest i jak ją zwiększyć?

Maja Ciesielska 30-01-2019

Zakup mieszkania, ale też jakiejkolwiek innej nieruchomości, to dla wielu osób inwestycja nieosiągalna bez kredytu. W celu nabycia takiego mienia zaciągany jest kredyt hipoteczny. Jednak aby było to możliwe, niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej hipotecznej. Czym ona jest i jak się ją ustala? Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność spłaty rat w terminie

Przed przydzieleniem kredytu bank określa, czy klient jest w stanie regularnie spłacać określone raty w ustalonym terminie. W tym celu analizowana jest jego sytuacja finansowa. Uwzględnia się dochody klienta, ale również ich źródło. Rzecz w tym, iż o wiele przychylniej banki traktują umowy o pracę zawarte na czas nieokreślony od np. umów o dzieło, zleceń czy nawet od działalności gospodarczej. Nie oznacza to rzecz jasna, że przedsiębiorca nie może otrzymać kredytu na zakup nieruchomości, jednak jego zdolność kredytowa hipoteczna jest nieco mniejsza. Oczywiście brane pod uwagę przez bank są również obciążenia klienta. Różnica między dochodami i obciążeniami to kluczowy wskaźnik zdolności kredytowej. Nawet posiadając bardzo wysokie zarobki, można spotkać się z odmową udzielenia kredytu, ze względu na słabą zdolność spłaty wynikającą z takich obciążeń, jak raty innych zadłużeń, alimenty i inne.

Zdolność kredytowa hipoteczna – czym jest i jak ją zwiększyć?

Jak zwiększyć zdolność kredytową hipoteczną?

Zwiększenie własnej zdolności kredytowej, zarówno hipotecznej, jak i ogólnej dotyczącej wszelkich kredytów i pożyczek, jest możliwe, lecz zwykle niełatwe i czasochłonne. Najlepiej byłoby po prostu zwiększyć dochody. W tym celu jednak potrzebna jest wyraźna, stała podwyżka, awans lub zmiana pracy. Rzecz w tym, iż bank musi mieć przekonanie, iż dochody kredytobiorcy utrzymają się na wyższym poziomie. Nieco łatwiej jest natomiast pozbyć się obciążeń finansowych. Niemal każdy spłaca jakieś kredyty lub też raty za zakupione przedmioty. Warto spłacić je przed terminem, co znacząco zwiększy zdolność kredytową. Jeżeli nie jest to możliwe, można zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Co prawda sumarycznie zwiększy on kwotę zadłużenia, to jednak rozłoży je na większą liczbę rat, co obniży zobowiązania miesięczne, tym samym zwiększając zdolność kredytową. Nie każdy zdaje sobie również sprawę z tego, iż zdolność kredytową obniża samo posiadanie kart kredytowych, nawet jeśli się z nich nie korzysta. Dlatego też przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt w miarę możliwości warto zrezygnować z kart lub przynajmniej zmniejszyć ich limity.

Artykuł powstał we współpracy z portalem SprawdzonyDoradca.pl, który pomoże Ci sprawdzić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa hipoteczna.