Medytacja w domu - co warto o niej wiedzieć?

Maksymilian Stopka 05-01-2021

Medytacja to skuteczny sposób na odnalezienie w swoim życiu harmonii i spokoju. Dzięki niej możemy o wiele lepiej radzić sobie z codziennym stresem. Swoją przygodę z medytacją wiele osób rozpoczyna od medytacji w domu. Takie rozwiązanie ma, bowiem wiele zalet.

Medytacja w domu – dlaczego warto?

W domu możemy medytować regularnie o stałych porach dnia np. od razu po przebudzeniu się. To właśnie w swoim mieszkaniu możemy poczuć się najbardziej komfortowo i wygodnie, a także zadbać o to, aby w czasie medytacji zapewnić sobie tak potrzebną ciszę i spokój. Jakie korzyści przynosi nam medytowanie? Dzięki tego rodzaju czynności możemy wiele zdziałać np.: poprawić jakość swojego snu czy też ogólny stan zdrowia. Warto również zauważyć, że medytowanie bardzo dobrze wpływa na nawiązywanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi, ponieważ redukuje w nas złość i napięcie.   

Medytacja w domu - co warto o niej wiedzieć?

Od czego należy zacząć swoją przygodę z medytacją?

Pamiętajmy, że medytacje w domu najlepiej zacząć od małych kroczków. Na początek należy przede wszystkim odnaleźć w sobie motywację. Ważne jest abyśmy uświadomili sobie, dlaczego chcemy zacząć medytować? Istnieją różne rodzaje medytacji np. medytacje relaksacyjne, medytacje życzliwości czy też medytacje, które to nakierowane są na poszerzanie świadomości. Warto zaznaczyć, że już nawet 3 minuty medytacji praktykowane regularnie mogą przynieść nam zamierzone efekty. Podkreślmy przy tym, że w medytacji większe znaczenie od czasu, jaki przeznaczamy na tego rodzaju czynność ma jakość medytacji. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie właściwe warunki do medytacji. Istotne są nie tylko czas i miejsce, w którym zamierzamy medytować, ale także odpowiednia pozycja do medytowania. Może to być np. siad japoński czy siad skrzyżny. Medytować można również na krześle, wersalce czy też specjalnej poduszce do medytacji. Najważniejsze, aby było nam wygodnie. Skupienie i koncentracja to podstawa. Aby skoncentrować się na danej chwili dobrze jest np. skupić się na swoim oddechu. Pamiętajmy także o tym, że kluczem do sukcesu w medytacji jest cierpliwość i wyrozumiałość wobec siebie.