Ebook, czy tradycyjna książka?

Maja Ciesielska 21-10-2019

Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez czytania coraz częściej sięgają po publikacje elektroniczne przybierające formy ebooków w różnych formatach lub audiobooków. Z jednej strony taka tendencja powinna cieszyć, jednak z drugiej problemem związanym z korzystaniem z plików elektronicznych jest piractwo. Ignorowanie nadawanych praw autorskich jest przestępstwem, które popełnia ponad 30% osób czytających ebooki oraz słuchaczy audiobooków.

Ebook, czy tradycyjna książka?

Popularność, a pobieranie zgodne z prawem

Ebooki i pozostałe publikacje elektroniczne stały się bardzo popularne, w dobie Internetu korzysta z nich mnóstwo osób w różnym wieku. Wśród nich są oczywiście tacy, którzy pobierają pliki z oficjalnych stron, jednak najczęściej decydują się na darmowe pliki, te z kolei nierzadko są przekazywane znajomym lub członkom rodziny. Ebooki mają to do siebie, że można z nich korzystać niemal wszędzie, a najczęściej podczas podróży różnymi środkami transportu, również tych krótszych. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by zająć się czytaniem w drodze do pracy, czy szkoły, oraz wracając z wybranego miejsca. Oczywiście dla zwolenników książek papierowych najważniejszy jest specyficzny zapach drukowanych stron, więc zawsze będzie to jedyna najlepsza opcja.

W jaki sposób można czytać publikacje elektroniczne?

Do korzystania z ebooków wykorzystuje się czytniki, z których najbardziej znaną marką jest Kindle, zaraz za nią znajdują się PocketBook, inkBook oraz Kobo. W przypadku jednak wypożyczalni ebooków, co do zasady nie ma możliwości ich pobrania na swoje urządzenie, korzysta się wówczas z różnych aplikacji, dzięki którym można zapoznać się z danymi treściami. Mimo potężnego rozwoju elektroniki, większość osób, zwłaszcza w nieco starszym wieku, wybiera tradycyjne książki, nic bowiem nie zastąpi dotyku zadrukowanych kartek. Co gatunków najczęściej wybieranych, bezapelacyjnie wygrywają dwa – sensacja i kryminał, ich zwolennicy dość często wybierają pliki w formie pdf, epub, czy mobi. Pewny jest jedynie fakt, że każda z form znajduje swoich zwolenników i przeciwników.