Przyczyny i leczenie bólu gardła.

Maja Romanowska 21-12-2020

Ból gardła to dość powszechna dolegliwość. Co powoduje tego typu schorzenie? Kiedy należy udać się do lekarza, a w jakich sytuacjach można zastosować domowe sposoby? Co warto wiedzieć o bólu gardła?

Ból gardła – przyczyny.

Ból gardła mogą powodować wirusy, grzyby lub bakterie. Dużą część zachorowań na ból gardła powodują infekcje wirusowe, takie jak chociażby: przeziębienie czy grypa. Do infekcji wirusowych, przy których możemy odczuwać ból gardła należą również takie choroby jak: odra, świnka, ospa wietrzna czy mononukleoza. Jeżeli chodzi o bakterie odpowiedzialne za ból gardła to są to głównie paciorkowce. Bakteryjne choroby gardła to np. angina czy szkarlatyna. Nasze gardło może zostać podrażnione także przez alergeny, dym papierosowy, suche powietrze, substancje chemiczne czy też przez zanieczyszczone powietrze. Do przyczyn bólu gardła, choć o wiele rzadszych niż te wymienione wcześniej zalicza się także guzy gardła, języka lub krtani czy też zakażenie wirusem HIV.

Przyczyny i leczenie bólu gardła.

Ból gardła – leczenie.

Ból gardła wywołany infekcją bakteryjną wymaga wizyty u lekarza i stosowania antybiotyków. Taki ból jest z reguły bardzo nasilony. Ponadto towarzyszą mu wysoka temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, rozpulchnione migdałki i ból mięśni. Do lekarza należy zgłosić się również w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z przewlekłym bólem gardła, któremu towarzyszy chrypka i trudności w przełykaniu. W taki sposób może rozwijać się, bowiem złośliwy nowotwór gardła. Na wizytę powinniśmy udać się także wówczas, gdy oprócz bólu gardła odczuwamy ból ucha lub sztywną szyję, a także, gdy w ślinie lub flegmie zaobserwujemy krew. Natomiast w przypadku zwykłej infekcji gardła, której nie towarzyszą wyżej opisane objawy ból ustępuje z reguły po upływie 7 dni. Taki ból można zwalczać za pomocą dostępnych w aptece syropów, aerozoli, pastylek do ssania czy też innych środków na ból gardła lub przy wykorzystaniu domowych sposobów. Domowe sposoby na ból gardła to np. syrop z cebuli, czosnek, miód, czy też płukanie gardła przy pomocy wody z solą, soku z buraków lub octu jabłkowego z wodą.