Jak pozbyć się rozszerzonych porów?

Maja Ciesielska 14-02-2021

Rozszerzone pory to problem, który dotyka wiele osób. Niedoskonałości potrafią być na tyle widoczne, że nawet użycie odpowiednich kosmetyków nie będzie w stanie ich zatuszować. Poniżej znajdziesz sprawdzone sposoby na to, jak uporać się z nieestetycznie wyglądającymi rozszerzonymi porami.

Dokładne oczyszczanie twarzy to podstawa codziennej pielęgnacji

Aby nasza twarz wyglądała na zdrową i oczyszczoną, należy sięgać dwa razy dziennie po żel lub piankę do mycia buzi. Oczyszczanie skóry będzie najbardziej skuteczne, kiedy wybierzemy produkty, w których znajduje się kwas salicylowy lub kwas glikolowy. Rozszerzone pory pojawiają się na twarzy z powodu tłustej i nadreaktywnej skóry. Pozbycie się tych niedoskonałości powinno opierać się na zmniejszeniu wydzielania sebum i normalizację stanu skóry. Ważne jest także, aby w kosmetykach nie było substancji drażniących takich jak np. SLS, które może prowadzić do przesuszenia skóry oraz reaktywnego zwiększenia wydzielania sebum. 

Dobroczynne właściwości kwasów

Kwas salicylowy ma właściwości przeciwzapalne oraz bakteriostatyczne. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, dlatego też wnika w głąb gruczołów łojowych, oczyszcza je z pozostałości i zmniejsza pory oraz wygładza skórę. 

Z kolei kwas glikolowy za sprawą bardzo małej wielkości cząsteczek idealnie przedostaje się w głąb skóry. Powoduje złuszczanie się naskórka, a co za tym, idzie oczyszcza skórę i poprawia jej struktury poprzez stymulację powstawania kolagenu. 

Jak pozbyć się rozszerzonych porów?

Produkty do pielęgnacji skóry


W celu zmniejszenia rozszerzonych porów, najlepiej stosować kosmetyki zawierające retinol i jego pochodne. Produkty te normalizują skórę, działają seboregulacyjnie i zwiększają syntezę kolagenu i elastyny. W ten sposób poprawia się gęstość skóry, zmniejszają się pory i drobne zmarszczki. Warto pamiętać jednak, że produkty zawierające w składzie retinol mogą powodować podrażnienia, dlatego powinno się je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Zalety peelingów chemicznych


Peelingi chemiczne działają na skórę oczyszczająco i seboregulacyjnie. Posiadają one większe stężenie substancji aktywnych, dzięki czemu docierają do skóry właściwej i wpływają na metabolizm komórek. Dodatnie kwasu linolowego zmniejsza produkcję DHT, co powoduje działanie antyandrogenne i antyłojotokowe. Medyczne peelingi chemiczne zapewniają wyraźny i długotrwały efekt zmniejszenia porów.