Przewodnik po degustacji win

Maja Ciesielska 04-10-2019

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, degustacja  trunku może Ci sprawić wiele radości. Jeżeli jednak po raz pierwszy uczestniczysz w takim wydarzeniu, możesz czuć się nieco oszołomiony. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, degustując wino.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu.

Załóż ciemne ubrania. Wtedy nie będzie na nich tak bardzo widać plam. Unikaj zwisających, luźnych rękawów, którymi przypadkowo mógłbyś zahaczyć o kieliszek. Zastanów się, jaka kreacja będzie odpowiednia do danego miejsca.

Kobiety powinny rozważyć płaskie buty lub na niskim obcasie. Wtedy będą czuć się wygodnie i komfortowo. Jeśli masz długie włosy, zwiąż je. Jeżeli bierzesz coś ze sobą (np. książka do degustacji, notatnik, smartfon lub tablet), włóż to do torebki lub głębokiej kieszeni. Dzięki temu w jednej ręce możesz trzymać kieliszek z winem, a drugą trzymać talerz z jedzeniem, witać się z winiarzami i robić notatki.

Przewodnik po degustacji win

Nie używaj perfum.

Zapach jest ogromnie ważną częścią całej degustacji. Nie będziesz mógł jednak w pełni docenić wszystkich aromatów delikatnego Rieslinga lub złożonego Cabernet Sauvignon, gdy w powietrzu jest dużo perfum, wody kolońskiej lub dymu. Dlatego pamiętaj, by nie wprowadzać niepożądanych aromatów do strefy degustacyjnej. Na pewno nie chciałbyś przegapić niuansów wina.

Wymyśl plan degustacji.

Na większości degustacji oferowanych jest więcej gatunków win niż mógłbyś rozsądnie spróbować w ciągu kilku godzin. Jeśli dostałeś wcześniej listę producentów lub win, przyjdź odpowiednio przygotowany.

Pamiętaj, by zacząć od win lekkich, a skończyć na ciężkich. Najpierw spróbuj wina musującego, a następnie świeżego, białego. Później możesz przejść do bogatszych białych i czerwonych tanin. Zastanów się, na czym najbardziej chciałbyś się skupić. Lubisz włoskie wina, a może wolałbyś porównać Pinot Noir? Decyzja należy do Ciebie.

Zjedz coś.

Degustacja wina (a może i picie) na pusty żołądek to szybki sposób na picie. Wtedy nie będziesz już czerpał przyjemności z imprezy. Pamiętaj, by zjeść przed degustacją. Jeśli w trakcie imprezy proponowane jest jedzenie, zrób sobie koniecznie małą przerwę. Popijaj też wodę pomiędzy winami. W ten sposób zadbasz o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobre warunki do degustacji

Po pierwsze, zwróć uwagę na okoliczności związane z degustacją wina. Mogą wpłynąć na Twoje ogólne wrażenia. Na przykład hałaśliwy lub zatłoczony utrudnia koncentrację. Jeśli kieliszek jest za mały, ma niewłaściwy kształt lub pachnie detergentem, lub kurzem, może wpłynąć na smak trunku. Temperatura wina również wpłynie na Twoje wrażenia, podobnie jak jego wiek.

% IMG%

Ocena smaku

Weź łyk wina i spróbuj go ssać, tak jakbyś chciał go ssać przez słomkę. Natkniesz się na szeroką gamę owoców, kwiatów, ziół, minerałów, beczek lub innych smaków. Oprócz prostej identyfikacji poszczególnych nut użyj też kubków smakowych. Zastanów się, czy wino jest zrównoważone, harmonijne, złożone.

Zrównoważone wino powinno zachowywać prawidłowe proporcje podstawowych nut smakowych. Nasze kubki smakowe rozpoznają smak słodki, kwaśny, słony i gorzki. Słodki i kwaśny smak są oczywiście ważnymi składnikami wina. Rzadko spotyka się słoność, a gorycz powinna objawiać się uczuciem suchości na języku.

Artykuł przy współpracy z PickandTaste.pl - poznaj nasze degustacja win.